neděle 24. srpna 2014

Otázky, Santa Claus a emancipace




Otázky
Člověk si to neuvědomí, ale ta tendence klást ve stejných situacích stejné otázky je prostě nepřekonatelná. Při tom, jak tu stále potkávám nové lidi a vedu stále ty stejné rozhovory, toužím pokaždé po velkém razítku, kterým bych si následující odpovědi předem bouchla na čelo:

  • Z České republiky, z Prahy
  • Au pair
  • Dvě děti
  • 2 a 8 let
  • Ano, rodina je moc fajn
  • 6 měsíců
  • (pokud se bavím s Finem) ano, ve Finsku se mi moc líbí

Nejhorší je, že když zpytuji svědomí, musím říct, že i já sleduji při rozhovoru s cizinci úplně ten stejný plán! Je to logické, na co jiného se taky ptát, když o sobě víme prd. Ale to razítko, to by se mi tak hodilo…


No a nakonec vyhlašuji za královskou otázku následující dotaz:
„A co Honza, jak se mu stejská?“

V těchto případech váhám, co bych tak měla říct. Rozpažit ruce a ukázat:
stýská se mu přibližně takhle --------------------------------. 
Nebo snad takhle -------------------------------------------------------?

Tam, kde bydlí Santa Claus
Tak jsem minulý týden potkala Finku pocházející z vesnice, ve které bydlí Santa Claus. Asi nikoho nepřekvapí, že její rodiče chovají soby. Co mě ovšem na chvíli uzemnilo, bylo její prohlášení, že spí i v zimě s otevřeným oknem. Rodiče, ne sobi. Prý aby měli dostatek čerstvého vzduchu. 
Jinak Laponsko, kde se ona víska nachází, je nejseverovatější finský sever, kde dva měsíce v roce panuje tma tmoucí a v létě tam žerou komáři takovým stylem, že ven se bez repelentu můžete odvážit pouze ve chvíli, kdy slunce nejvíc žhne.To zní jako lokalita snů.
Ještě zpátky k Santovi – prameny se ohledně jeho domova rozcházejí, protože někteří tvrdí, že otec Vánoc bydlí na Severním pólu, nikoli v laponském Korvatunturi. No, Claus ví…  



Viva la emancipace… anebo ne?
Není těžké zjistit, že Finsko bylo první evropskou zemí, která k volebním urnám připustila též něžné pohlaví (v roce 1906) a ten náskok v přístupu k rovnoprávnosti je tu znát na každém kroku. Ze stereotypního modelu dělení prací na mužské a ženské Finové jaksi vybředli. V pořadech pro děti nepřekvapí tatínek myjící nádobí, hlavní postavou reklamy na koupelnový čisticí prostředek je pořádkumilovný muž a hlavně v „reálných“ rodinách pánové tvorstva fungují v domácnosti na 100 % a to včetně pečení, jak jsem na vlastní oči viděla. 

K aktivnímu přístupu k rodinným záležitostem své občany víc než štědře motivuje vláda – muž, který na rodičovské dovolené stráví alespoň pět měsíců, prý obdrží jeden a půlnásobek svého platu, což je stimul, který věřím, že by rodinným rozvržením zamíchal i v Česku.



Emancipaci velice jasně uvidíte i na silnici – schválně, kdo v Česku převážně řídí, když se v autě přepravuje muž a žena? V Zemi tisíců jezer ta převaha mužů svírajících volant chybí. A za své hovoří i ženy-motorkářky. To, že si to s vlajícími blonďatými ohony frčí na skútrech, není zas až tak překvapující, ale na kroskách? 

A jaká je odvrácená strana mince? Možná, že Finsko je obrázkem toho, jak to může vypadat, když to s genderovou politikou trochu přešvihnete. Pánové jako by tu přišli o to hlavní – o koule. A tím nemyslím fyzickou výbavu, protože podle počtu dětí náležejících do téměř každé rodiny je jejich rozmnožovací ústrojí v pořádku. Nicméně se zdá, že vedoucí úlohu tu převzaly ženy, aby muže zatlačily do role trpných vykonavatelů rozkazů, kterých si ovšem pro jejich pasivitu nedokážou vážit. 


Co se mladých Finů týče, tak ti k tomu, aby ženu oslovili, potřebují tak dvě promile. Bez téhle berličky stěží dokážou promluvit, natož vyvinout nějakou akci. Ovšem kde pánbůh klukům na aktivitě ubral, tam holkám přihodil, takže agresivita Finek je pověstná. Žena si vybírá, muž je sbalen. A asi je rád. Srážka holky z „klasických“ evropských zemí se skandinávskou klučičí mentalitou může být poměrně bolestná, protože tam, kde ona čeká pozvání na rande, on čeká třikrát tolik. A pokud dáma nezkousne, že tady bude muset navrhovat, plánovat a přemlouvat ona s tím, že Fin pravděpodobně po každém návrhu nebude týden online, aby si to asi někde v lese rozmyslel, tam jí finská partnerská pšénka nepokvete.

Kamarádka z Polska, která si bude Fina brát, mi jejich námluvy vylíčila následujícím způsobem: potkali se ve škole a on svoji náklonost projevoval tím, že ji půl roku sledoval. Následoval ji kamkoli šla. Do menzy, do knihovny… Ovšem když na něj promluvila, zrudnul a začal zírat na svoje boty, neschopen slova. Naštěstí pro jejich lásku se mladík za pouhý půlrok rozhovořil a jejich příběh končí šťastně - cestou k oltáři. 

Žádné komentáře:

Okomentovat